вторник, 6 септември 2011 г.

Какво трябва да знаем за златните верижки, синджири и висулки.

Когато вече сме щастливи притежатели на изброените златни бижута, следва да знаем някои основни правила относно носенето им. Едно от основните правила когато сме закупили златна верижка е висулката или медальона  да не бъде по-тежък от самата верижка. Висулката трябва да бъде около 2 пъти по-лека от синджира, на който ще се носи. Това правило с особена сила се отнася за златните верижки под 10 грама защото носенето на по-тежък медальон обикновено води до деформиране на звена и последващо скъсване.

С особено внимание трябва да се отнасяме към златните бижута с тегло до 4 грама, особено т.нар кухи бижута. Въпреки, че изглеждат ефектно и са на достъпна цена е много по-вероятно да бъдат деформирани при невнимателно ползване от не особено силен натиск и да бъдат изкривени, спукани или скъсани, като в повечето случаи това означава и практическа негодност да бъдат възстановени във вид, в който да са годни за носене. Същите тези бижута сравнително лесно се и драскат и когато се наложи полиране то трябва да се прави от професионалист без натиск, за да се предотврати деформация.

За верижките с т.нар. лентова плетка трябва да се има предвид, че не е добра идея да се съхраняват сгънати, а е най-добре това да става в специални кутии положени по начин изключващ прегъването им. Противно на разпространеното мнение, че златните бижута губят добрия си външен вид от носене, това не винаги е така - много често най-забележимите повреди са резултат от неправилно съхранение. За това и съветът на бижутерите макар и в една кутия златните бижута да се съхраняват в отделни опаковки, за да се запази блестящия им външен вид. При поставянето на синджири и верижки не трябва да се прилага прекалено голяма сила върху закопчалката защото тази част при по-изящните бижута е относително слаба и лесно може да се счупи и да доведе до загуба на бижуто.

При носенето на медальони и златни висулки които не са масивни а са кухи, следва да се спазват няколко правила - да не се докосва външната повърхност до твърди предмети, да се сваля украшението преди сън или спортуване, да се пази от контакт с вода и миещи препарати. Така те ще бъдат предпазени от подбитости и патиниране на повърхността. Макар, че златото е благороден метал и не реагира с околната среда в състава му има примеси които достатъчно агресивно реагират с химикали и именно те са в основата на загубата на така ценения  блясък на златните бижута.

Лазар Белев 


четвъртък, 1 септември 2011 г.

Изборът на златна гривна - част 2

В първата част на настоящата статия касаеща изборът на златна гривна разгледах моментите свързани с особеностите на анатомията и как според тях да бъде избран размерът и моделът на украшенията за китка. 

След като се определи каква като размер гривна ще се избере жената или мъжът обикновено са изправени пред дилемата каква да бъде златната гривна - дали да изберат мека или твърда. Златните гривни се делят на два големи вида – твърдите златни гривни – изработени от едно парче метал и меките, които са изработени от отделни елементи.

Практиката показва, че твърди златни гривни обикновено се избират от авторитетни, имащи активна житейска позиция жени, както и такива, които знаят какво искат от живота и как да го постигнат. В конкретния случай твърдостта на гривната отразява подсъзнателно твърдостта и неотстъпчивостта в характера им. Жените купуващи си меки златни гривни по принцип са по-отстъпчиви, сантиментални, предпочитащи важните решения да бъдат вземани от някой друг. Това условно разделение на златните гривни има и своите изключения, но като цяло бижутата, както и дрехите отразяват вътрешната същност и дори моментно настроение на човека, който ги носи и представят пред останалата част на обществото образът, който иска да представи съответният индивид .

Ако жената избере за себе си тясна твърда гривна е добре да се огледа за още 2-3 от нейния вид, сходни по стилистика. Сама по себе си една тънка златна гривна не привлича в достатъчна степен вниманието, докато няколко освен визуалния ефект издават и лек звън при всяко движение, който ангажира в много по-голяма степен вниманието върху тях. Ако бъде избрана твърда гривна, която да бъде по-широка, то тя не се нуждае от други на същата ръка. Слагането на допълнителни гривни в този случай само би претрупало китката и би създало усещане за нещо излишно, развалящо хармонията. Преди покупката притежателката на златна гривна трябва няколко пъти да свали и сложи от ръката си твърдата гривна, за да провери удобството при поставяне, както и това дали не е прекалено хлабава. Твърдите златни гривни със закопчалки значително облекчават този процес, като за целта двата края се раздалечават в срещуположни посоки, без естествено да се прекалява, за да се постави на ръката.

Меките златни гривни са другата разновидност – те биват такива от отделни детайли, гривни верижки, и т. нар. плетени. Всеки от тях има както предимства така и недостатъци, като основно правило е гривната да подхожда на конкретен стил. Неуместно би било носенето на златна гривна в ориенталски стил с делови костюм или гривна неотговаряща по излъчване и пищност и орнаментика на тоалет със заемки от азиатската или индийската мода. И докато гривните верижки, съставени от няколко не толкова ефектни звена, са чисто мъжки аксесоар плетените гривни са незаменим аксесоар за жените следящи отблизо модните тенденции.

Без значение дали се избира златна гривна за себе си или за скъп човек тя трябва да изразява индивидуалността на човека, който ще я носи. С камъни или без, от злато, платина или сребро това е най-важното при изборът и, а разнообразието от материали и модели дава възможност да се направи най-добрия избор.

Лазар Белев